fbpx

Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w Autocasco? Nie jesteś pewien, po co właściwie wykupować AC oraz jakie korzyści ono niesie? Zatem ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Ubezpieczenie AC gwarantuje nam pokrycie kosztów naprawy auta, które ucierpiało w wyniku kolizji i wypadku, zarówno w przypadku gdy jesteś stroną poszkodowaną, jak i sprawcą zdarzenia. Ubezpieczyciel pokrywa również koszty naprawy uszkodzeń będących wynikiem ciężkich warunków atmosferycznych, działań zwierząt, kradzieży, czy też wybuchu pożaru. 

Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie przeanalizować ofertę oraz OWU, czyli ogólne warunki umowy, jako że warunki AC nie są dyktowane ustawą tak jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia.

Przed podpisaniem umowy należy zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z ceną wzrastają warunki i zdarzenia, którymi objęta jest ochrona. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, chcąc obniżyć koszt AC, zawężasz jednocześnie ilość sytuacji, w których otrzymujesz odszkodowanie. 

Wybierając AC, szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki jest udział własny w danej szkodzie. Może to być np. 10% lub określona kwota, czyli np. 1000 zł. Oznacza to, że w razie zdarzenia drogowego, właśnie tyle kosztów musimy pokryć z własnych środków. Jest to istotne w przypadku zdarzeń wycenionych na niską kwotę. Jeśli w umowie określona jest np. kwota 600 zł, a zdarzenie wyceniono na 400 zł, to wówczas nie otrzymujemy zwrotu od ubezpieczyciela. 

Należy brać pod uwagę również metodę likwidacji szkód. Mamy trzy warianty: metodę warsztatową, kosztorysową lub serwisową ASO. Pierwsza z nich zakłada udział rzeczoznawcy, który wyceni daną szkodę, tworząc kosztorys będący podstawą do uzyskania zwrotu z AC. Druga zakłada opcję skorzystania z usług partnerskiego dla danego ubezpieczyciela warsztatu. Nie jest to obowiązek, jednak odrzucenie tej opcji, może znacznie wydłużyć proces likwidacji szkód. Ostatni, najdroższy wariant to skorzystanie z usług autoryzowanego warsztatu, który przy naprawie pojazdu wykorzystuje oryginalne części. 

Należy zwrócić uwagę na amortyzację części. Taki wariant ubezpieczenia będzie tańszy, jednak przy wycenie szkód ubezpieczyciel będzie liczył koszty naprawy, uwzględniając zużycie danej części. 

Istotne są również zapisy dotyczące wymienianych części. Tańsze warianty ubezpieczeń oferują ewentualną wymianę na zamienniki, a nie oryginale części.

Ważna jest także stała suma ubezpieczenia. Zawierając umowę z takim zapisem, mamy pewność, że w razie wystąpienia zdarzenia drogowego wartość ubezpieczenia będzie wyliczana na podstawie wartości auta z dnia zawarcia umowy. W inny wypadku wartość ta będzie liczona od faktycznej wartości samochodu na moment wystąpienia zdarzenia. 

Warto wziąć pod uwagę szereg usług, które mogą okazać się przydatne w razie zajścia konkretnego zdarzenia. Takie świadczenia to m.in. pokrycie kosztów transportu naszego pojazdu z miejsca zdarzenia, zapewnienie zastępczego auta, pomoc przy zmianie koła, czy też pokrycie kosztów wynajmu hotelu na czas naprawy samochodu. 

Istotne jest także to, czego AC nie obejmuje. Jest to m.in.:

  • kradzież pojazdu, która była wynikiem niedopatrzenia kierowcy, czyli np. pozostawienia kluczyków;
  • szkoda będąca wynikiem niedbalstwa kierującego;
  • szkoda powstała pod wpływem alkoholu lub narkotyków; 
  • szkoda, która jest wynikiem fabrycznych wad pojazdu;
  • szkoda dokonana na niezarejestrowanym pojeździe lub takim, który nie posiada ważnego przeglądu technicznego

Podsumowując, umowę o autocasco należy przeanalizować dokładnie tak samo, jak każdą inną umowę, Należy też pamiętać, że im mniejsza będzie składka, tym mniejszy będzie zakres usług oferowanych w ramach ubezpieczenia.